Co kryje się pod pojęciem odwróconej osmozy?

Jak w ogóle działa proces odwróconej osmozy i co powinniśmy o niej wiedzieć? Filtracja wody jest możliwa właśnie dzięki odwróconej osmozie. Jest to pod pewnymi względami rozwiązanie rewolucyjne. Dzięki temu możliwy jest odzysk wody słodkiej do picia oraz woda, która jest przeznaczona w wielu różnych procesach technologicznych. Wtedy wymagana jest woda czysta oraz wysokiej jakości.

Kiedy miał miejsce początek procesu osmozy?

Wszystko zaczęło się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Tam odsalano wodę. W naturze były spotykane różne materiały przepuszczające płyny selektywnie oraz w odpowiednim kierunku. Zjawisko to możemy spotkać właściwie u wszystkich żywych organizmów. Wtedy też pierwszy raz zastosowano syntetyczną membranę osmotyczną. Były one jednak niezbyt elastyczne. Wszystko trwało przez prawie 100 lat. Dopiero niedawno poczyniono badania oraz rozpoczęto produkcję membran na szeroką skalę. Odwrócona osmoza obecnie jest często stosowana. Chodzi o oczyszczanie wody z wszystkich szkodliwych pierwiastków chemicznych, związków chemicznych oraz innych substancji, które szkodzą człowiekowi. 

Na cym polega obecnie działanie odwróconej osmozy?

W pojemniku umieszcza się odpowiednią membranę osmotyczną. Z jednej strony znajduje się woda, która jest bardzo zasolona, natomiast druga część jest pusta. W sytuacji kiedy na stronę, która jest zasolona, będziemy wywierać nacisk, wtedy molekuły wody przejdą przez membranę na tę pustą stronę. W ten sposób opisaliśmy działanie odwróconej osmozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *